Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Atatürkçü Eğitim ve Ders Kitapları

Atatürkçü Eğitim ve Ders Kitapları Empty Atatürkçü Eğitim ve Ders Kitapları

Mesaj tarafından Kemalist Forum Paz Mart 07, 2010 5:22 pm

Merhaba Kemalist okurlar,

Atatürk'ün ölümüyle her nedense bazı kesimlerin ve şahısların yüzleri gülmeye başladı.Belki yeniden Osmanlı'yı kurarız diye düşünüyor, belki Osmanlı yeniden kurulmasada en azından halifeliği geri getiririz diyor, belki de cep doldurma ve koltuğa kurulma sevdasıyla yanıp tutuşuyorlardı.Nitekim Gazi Mustafa Kemal öldükten sonra irticacı, gerici, Atatürk ve milli mücadele düşmanı kimselerin sesi yeniden yükselmeye başladı.

Bir süre sonra seslerini çıkarmakla yetinmeyip kollarını devlet ve halk üzerinde heryere uzatmaya başladılar.Bunun sonucu olarak zamanla Atatürkçü eğitim sistemide her Atatürkçü şey gibi değişikliğe uğratıldı ve deforme edilmeye çalışıldı.Okulda okutulan kitaplar değiştirildi, eğitim ve öğretim sistemi ezbere dayatıldı.Öğrencilere sorgulama hakkı verilmemeye bile başlandı kimi kurumların okullarında.

Neyse şimdi kurumları bırakalımda MEB'e gelelim biz.Milli Eğitim Bakanlığı kitaplar bastırıyor, okullara ücretsiz olarak dağıtıyor, okul kütüphanelerine yardımlarda bulunuyor ancak Atatürk'ün kendi yazdığı kitapların okullarda okutulma zorunluğu koymuyor.Yani bir zamanlar tersine döndürülmeye çalışılan ve kısmen başarılan bu devranın böyle davam etmesine izin veriyor.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda da yazdığı gibi gençlik Atatürkçü değerlerle eğitilmeli ve yetiştirilmelidir.O madde şöyle diyor: "Devlet, İstiklal ve Cumhuriyetimizin emanet edildiği gençlerin müsbet ilmin ışığında, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda ve Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü ortadan kaldırmayı amaç edinen görüşlere karşı yetişme ve gelişmelerini sağlayıcı tedbirleri alır.

Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır."
.58.madde

Bunu yapmanın en kolay ve en etkili yolu Atatürk'ün kendi yazdığı kitapların özel okullarda ve devlet okullarında okutulması zorunluluğunu getirmektir.Mesela "Medeni Bilgiler" ve "Söylev", lise çağındaki her gence okutulmalı ve bu kitaplardan sınavlar yapılmalıdır.Ancak her nedense kimsenin aklına gelmiyor böyle bir uygulamaya geçmek.

Oysaki ulu önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK bu kitapları gençliğe yol göstermesi için yazmış ve Ayşe Afet İnan'da Medeni Bilgiler kitabını gençlere ulaştırmak ve okullarda okutulmak için düzenlemiştir.Şimdi böyle bir mirasa sahipken bunu eğitim ve öğretim sistemimizde kullanmamak ayıp değildirde nedir?

KemalistForum
Kemalist Forum
Kemalist Forum
KF Yönetimi
KF Yönetimi

https://kemalist.forum.st

- Similar topics