Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türk Bayragindaki AyYildiz

2 posters

Türk Bayragindaki AyYildiz Empty Türk Bayragindaki AyYildiz

Mesaj tarafından YILDIRAN Perş. Mart 18, 2010 9:38 pm

Bursa Kent Konseyi Gönül Dostları Kadın Çalışma Grubu tarafından düzenlenen `Osmanlı Döneminde Kadın Sultanlar` konulu konferansa konuşmacı olarak katilan Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu Türk Bayrağındaki ay yıldızın Göktürklerden geldiğini ve Yıldırım`ın Niğbolu savaşında anlatıların hepsi uydurma.`oldugunu iddia etti.
Siz neler düsünüyorsunuz?
YILDIRAN
YILDIRAN
Aktif Üye
Aktif Üye

Türk Bayragindaki AyYildiz Empty Geri: Türk Bayragindaki AyYildiz

Mesaj tarafından Kuva-yi Milliye Perş. Mart 18, 2010 9:49 pm

Pek sağlıklı bir düşünce olduğunu düşünmüyorum.Ay yıldız konusunda çeşitli söylentiler var.Ama tarihsel ve bilimsel açıdan baktığımızda şöyle birşey görüyoruz, hilal ve yıldız Osmanlı zamanında kullanılmaya başlandı çünkü Osmanlı kendini Türk devletinden çok İslam devleti olarak görüyordu.

Birkaç kaynaktan okuduğuma göre "Hilal" kelimesi ebced hesabına göre "Allah" kelimesinin katlarına tekabul ediyor.Yıldız ise Arapça Muhammed yazısıyla aynı şekilde beş köşeli.Bu yüzden hilal ve yıldızı sadece Osmanlı ve Türkler değil tüm Müslümanlar kullanıyorlardı.Halada kullanıyorlar.

Şimdi bu bayrağı Göktürklere bağlamak ne kadar doğru olur, tartışılır.Göktürkler, Müslüman bir toplum değillerdi.Neden hilal ve yıldızı kullansınlar?

Ben bu açıdan düşünüyorum.Zaten tarihi kaynaklarda da ilk kez Osmanlı zamanında kullanıldığı yazmakta.
Kuva-yi Milliye
Kuva-yi Milliye
Kemalist Yönetici
Kemalist Yönetici

Mesaj tarafından YILDIRAN Perş. Mart 18, 2010 9:57 pm

Bende aynen sizin bildiginiz seyleri biliyorum ve sizinde dediginiz gibi Hilal tüm acunda islamin simgesi olarak geciyor. Belki bunu demesinin ardinda baska bir düsünce yatiyordur dini yönden?
Belk Halacoglu Dogu Türkistan bayraginin Turkuaz mavisinden esinlenerek böyle bir ispatta bulunmustur ; )
YILDIRAN
YILDIRAN
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj tarafından Kuva-yi Milliye Perş. Mart 18, 2010 10:14 pm

Sanmam.O kadar büyük bir tarihçi Doğu Türkistan'ın ne kadar İslamcı bir bölge olduğunu biliyordur herhalde Smile
Kuva-yi Milliye
Kuva-yi Milliye
Kemalist Yönetici
Kemalist Yönetici

Mesaj tarafından YILDIRAN Salı Mart 23, 2010 1:53 pm

Redd-i Ilhak bu konuyu baska bir forumdada acmistim oradada AyYildiz`in bir Türk simgesi oldugunu kaynaklarla aciklamaya calismis üyeler.
Örnek: Eski Göktürk veya Uygur paralarindaki Ay-YIldiz

Türk Bayragindaki AyYildiz 23

Daha fazla detayl icin: http://www.turkcuturanci.com/turkcu/serbest-kursu/turk-bayragindaki-ay-yildiz/
YILDIRAN
YILDIRAN
Aktif Üye
Aktif Üye

- Similar topics