Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ahmet Türk’e yumruk

Ahmet Türk’e yumruk Empty Ahmet Türk’e yumruk

Mesaj tarafından YILDIRAN Ptsi Nis. 12, 2010 7:04 pm

Ahmet Türk’e yumruk Turk-yumruk-1-460-3012_334

Ahmet Türk’e yumruk Medya

Samsun'daki Bulanık Olayları Davası çıkışında Eski DTP Genel Başkanı siyasi yasaklı Ahmet Türk'e yumruk atıldı. Türk olayın ardından yaptığı açıklamada, "Irkçı, faşist bir insanın saldırısına uğradık" dedi.

Muş'un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009'da düzenlenen olaylı gösterinin ardından tutuklanan Turan ve Metin Bilen kardeşlerin Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlandı. Duruşmayı izleyen kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk, adliye çıkışında yumruklu saldırıya uğradı.

Saldırıya uğrayan Ahmet Türk'ün Havza Devlet Hastanesi'ndeki tedavisi tamamlandı. Tedavinin ardından Ankara'ya hareket eden Türk, hastane çıkışı yaptığı açıklamada, olayın gerginlik yaratmaması temennisinde bulundu.

Türk, ''Irkçı, faşist bir insanın saldırısına uğradık. Ben herkesi akl-ı selime davet ediyorum. Umut ediyorum ki bu tür şeyler topumda bir gerginlik yaratmaz. Tabi ki burada olayın işleyiş biçimleri ve burada alınan önlemler konusunda, gerçekten bu konuda ciddiyetle izlenmesi gerekiyor. Buradaki polislerin arasında bir olay gelişiyorsa, elini kolunu sallayıp gelip yumruk atabiliyorsa, burada bir ihmal var. Bunun ciddi bir şekilde araştırılmasını istiyorum'' diye konuştu.

Bu arada, hastanede kısa bir tedavi gören Türk'ün burun çatısında kırık olduğu ve kendisine günü birlik rapor verildiği bildirildi.

Ahmet Türk'ün Havza Devlet Hastanesi'ndeki tedavisi sırasında ifadesine de başvuruldu. İfadenin alınması sırasında Samsun Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan'ın da bulunduğu öğrenildi.

Failin sorgusu sürüyor

Gerçekleşen saldırının ardından olayın faili olarak yakalanan İsmail Ç. (23) ile olay sırasında Türk'ün içinde bulunduğu araca tekme attığı iddiasıyla gözaltına alınan Uğur K'nın (22) Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusuna devam ediliyor.

Saldırının faili İsmail Ç'nin Adliye Sarayı yakınlarında bir kahvehanede çalıştığı, ruhsatsız silah taşımaktan sabıkası olduğu öğrenildi. Şu ana kadar bir siyasi bağlantısı tespit edilemediği belirtilen şüpheli ile diğer zanlının muhtemelen yarın Adliye'ye sevk edilecekleri bildirildi.

Failin babasından açıklama

Muş'un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009'da düzenlenen olaylı gösterinin ardından tutuklanan Turan ve Metin Bilen kardeşlerin duruşması sonrası, kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e, adliye çıkışında yumruklu saldırıda bulunan saldırganın babası, ''Aniden gelişen bir olay olduğunu zannediyorum'' dedi.

Demirtaş: Tavrımız CHP gibi olmayacak

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaşanan saldırıyla ilgili, "Dava güvenlik gerekçesiyle Samsun'a alınmıştı. Sayın Türk'te bu nedenle Samsun'daydı. Biraz önce hepimiz izledik çok alçakça ve haince bir saldırı gerkeçleştrildi Sayın başkanımıza. Tüm ikazlarımazı rağmen saldırını gerçekleşmiş olması çok manidardır. Saldırgan daha polisin kollarındayken, Vali bize bireysel bir saldırı olduğunu açıkladı. Dakika bir, saldırgan daha polisin kollarında ama Sayın Vali saldırının bireysel olduğunu açıklıyor. Demek ki, soruşturmayı 30 saniyede sürdürmüş ve 60. saniyede de Sayın Vali karar vermiş; 'bu bireysel saldırıymış.' Bizim de içimiz rahatladı, çok şükür... Samsun Valisi demek ki saldırıyı çok derinli ve sağlıklı yürütüyor. Samsun Emniyeti de çok sıkı güvenlik tedbiri almasına rağmen bu olay gerçekleşmiş. Bu gayri ciddi yaklaşımı kınadığımı buradan açıkça ifade ediyorum. Bu ırkçı saldırıyı kınadığımı açıkça ifade ediyorum. Elbette ki Samsun halkına mal olmayacak bir saldırıdır. Ama böylesi bir provokatif saldırının da bu ülkede nasıl bir gerilime yol açacağını herkesin iyi hesaplaması, buna tedbir alması gerekirdi.

Şu dakikadan itibaren beklentimiz şudur; Samsun Valisi hakkında soruşturma açılmalıdır, emniyeti hakkında soruşturma açılmalıdır. Adliye önünde yeterli güvenlik tedbirini almayıp, bu saldırıyı organize ettiren güvenlik güçleri kimlerse açığa alınmalıdır. Bunların arkasında kimler varsa, bu ırkçı saldırının arkasında hangi kesimler varsa, ortaya çıkartılmalıdır. Bunun bir çocuk oyuncağı olmadığı, şu dakikadan itibaren iyi idrak edilmeli, anlaşılmalıdır. Daha birinci dakikada, 'bu bireysel saldırıdır, bir kişi tarafından yapılmıştır' gibi işi geçiştirecek sanıyorlarsa, kusura bakmasınlar.

Sayın Baykal'a Van'da yapılan saldırı karşısında partimizin tavrı açık olmuştur. Bütün genel başkanlar yumurtalı saldırı hakkında konuştu. Bizim yaşadığımız olayda detaylı bir açıklama gerektiriyor. Tavrımız CHP gibi olmayacaktır"
dedi.

"Büyük üzüntü duydum"

Selahattin Demirtaş'ın sözleriyle işaret ettiği Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Demirtaş'ın yorumuna açıklama getirdi. Vali, "Sadece gözaltına alındığına dair bir bilgi var elimizde. Büyük üzüntü duyuyorum olayla ilgili. Şahıs şu anda sorgulanıyor. Kendisiyle birlikte bir kişi daha sorgulanıyor. Adli makamlar gerekli tahkikatı yapıyor. Sayın Türk'e şu anda sağlık desteği yapılıyor" diyerek iddialara cevap verdi.

Erdoğan'dan geçmiş olsun telefonu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Samsun'da yumruklu saldırıya uğrayan, kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'ü telefonla arayarak, geçmiş olsun dileğinde bulundu. Erdoğan, ''konuyu yakından takip ettiğini'' bildirdi.

Şahin, saldırıyı kınadı

Cumhurbaşkanı Vekili, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, kapatılan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'e yapılan yumruklu saldırıyı kınadı. ''Siyasi Parti Genel Başkanlığı ve parlamentomuz çatısı altında yıllarca milletvekilliği görevlerinde bulunmuş Sayın Türk'e yönelik bu çirkin saldırının hiçbir haklı sebebi olamaz'' açıklamasında bulunan Şahin, şunları kaydetti: ''Toplumsal huzur ve barışımızı bozmaya yönelik bu provokatif saldırının tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılacağına ve gözaltına alınan failin gereken cezaya çarptırılacağına inanıyorum. Saldırı sırasında yaralanan sayın Türk'e geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, acil şifalar temenni ediyorum.''

Atalay: Bu saldırı kime yönelik olursa olsun kabul edilemez

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e, Samsun'da yapılan yumruklu saldırıyla ilgili ''Bu çirkin saldırılar kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun kabul edilemez'' değerlendirmesinde bulunarak, konunun araştırılması için iki mülkiye başmüfettişini görevlendirdiğini bildirdi.

Baykal: Geçmiş olsun

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, saldırıdan dolayı ''üzüntü'' duyduğunu belirterek, ''Ahmet Türk'e geçmiş olsun. Üzüntüyle karşıladım. Siyasi hayatımızda böyle sokak saldırılarına yer yok. Umarım bunu en kısa zamanda herkese anlatmayı başarırız'' diye konuştu.

Dava hakkında notlar

Bulanık'ta geçen aralık ayında, DTP'nin kapatılmasını bahane eden grubun gösterisinde çıkan olaylarda esnaf Turan Bilen'in ateş açması sonucu Kemal Ağcan ile Necmi Oral'ın ölmesi, 10 kişinin yaralanmasıyla ilgili dava Samsun'da görülüyor.

Duruşmayı, BDP Milletvekileri Sırrı Sakık ve Nuri Yaman ile kapatılan DTP'nin eski milletvekileri Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk da izledi.

Duruşma çıkışı açıklama yapan Ahmet Türk, daha sonra aracına binmek isterken bir kişinin yumruklu saldırısına uğradı. Olaya güvenlik güçleri müdahale etti. Samsun Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında bulunduğu bildirilen kişinin 1983 doğumlu İsmail Ç. olduğu bildirildi.

Adliye binasının karşısında bulunan bir grup ise terör örgütü aleyhine slogan attı.
BDP Milletvekili Sırrı Sakık, polise tepki göstererek gerekli güvenlik önlemlerinin alınmadığını iddia etti.

Sakık'tan dava açıklaması

Muş'un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009'da düzenlenen olaylı gösteriyle ilgili Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmayı izlemeye gideceklerini İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile bakanlık müsteşarına bildirdiklerini ifade eden Sırrı Sakık, ''Biz, İçişleri Bakanı Atalay ve bakanlık müsteşarına duruşmayı izlemeye geleceğimizi söyledik. Duruşma çıkışında polis ciddi önlem almıştı. Ancak saldırı sırasında güvenlik güçleri duruma seyirci kaldı. Hatta güvenlik güçlerinden bazıları arkadaşlarımızı darp ettiler. Benim makam aracım ve telsizimiz de zarar gördü'' iddiasında bulundu.

Polislerin saldırıya müdahale etmediklerini ileri süren Sakık, ''Olaylar görüntülerde açıkça gözüküyor. Polisler şeklen güvenlik tedbiri almış. Saldırı, yüzlerce güvenlik arasında oldu. Duruşma çıkışında, bağırmaları duydum ve polise, bunları durdurması için çağrıda bulundum. Buradaki saldırıda ihmali olan emniyet müdürünün derhal görevden alınması gerekir'' dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=130458
YILDIRAN
YILDIRAN
Aktif Üye
Aktif Üye

Ahmet Türk’e yumruk Empty Geri: Ahmet Türk’e yumruk

Mesaj tarafından YILDIRAN Ptsi Nis. 12, 2010 7:08 pm

Emniyet müdür yardımcısı ve şube müdürü görevden alındı

Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e Samsun'da yumruklu saldırıda bulunulmasıyla ilgili soruşturma kapsamında, bir emniyet müdür yardımcısı ile bir şube müdürünün valilikçe görevden uzaklaştırıldığı bildirildi.

Samsun Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Muş'un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009'da düzenlenen olaylı gösterinin ardından tutuklanan Turan ve Metin Bilen'in duruşması sonrası Ahmet Türk'e, adliye çıkışında yumruklu saldırıda bulunulmasıyla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, idari ve adli olarak çok yönlü bir soruşma yürütüldüğü vurgulanarak, ''Ahmet Türk'e yapılan saldırı ile ilgili olarak yürütülen soruşturma çerçevesinde İl Emniyet Müdür Yardımcısı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Cemal Issı ve Şube Müdürü 4. Sınıf Emniyet Müdürü Murat Alkan Valiliğimizce görevden uzaklaştırılmıştır'' denildi.

Cumhuriyet
YILDIRAN
YILDIRAN
Aktif Üye
Aktif Üye

Ahmet Türk’e yumruk Empty Geri: Ahmet Türk’e yumruk

Mesaj tarafından YILDIRAN Salı Nis. 13, 2010 1:26 pm

"Türk halkından özür dilerim"

Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e yumruklu saldırıda bulunan İsmail Ç.'nin, polisteki ifadesinde, ''yaptığı eylemden dolayı pişman olduğunu ve Türk halkından özür dilediğini'' söylediği öğrenildi.

Muş'un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009'da düzenlenen olaylı gösterinin ardından tutuklanan Turan ve Metin Bilen kardeşlerin Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmasının ardından Ahmet Türk'e, yumruklu saldırıda bulunan İsmail Ç. (27) ile Türk'ün içinde bulunduğu araca bir cisim attığı gerekçesiyle gözaltına alınan Uğur K'nın emniyetteki sorgusu tamamlandı.

Alınan bilgiye göre, İsmail Ç. emniyetteki sorgusunda, askerlik görevini 6 yıl önce KKTC'de yaptığını, ruhsatsız silah bulundurmaktan hakkında işlem yapıldığını ve 18 gün tutuklu kaldığını belirterek, herhangi bir siyasi parti ve dernekle ilişkisi olmadığını belirtti.
Adliye binasının karşısındaki bir kahvehanede çalıştığını ifade eden İsmail Ç, kalabalığı görünce merak üzerine adliye önüne geldiğini, Ahmet Türk'ün basın açıklaması yaptığını anlayınca dinlemeye başladığını, açıklaması bitip aracına yöneldiği sırada, yanına gelince ''şehitlerden dolayı terör örgütünün basın sözcülüğünü yaptığını düşündüğü için bir anda gözünün karardığını, bir anlık hırsına yenik düşerek eylemi gerçekleştirdiğini'' söylediği öğrenildi.

İsmail Ç, ''söz konusu dava ve Ahmet Türk'ün Samsun'a geleceği konusunda daha önceden bilgisi olmadığını ve bir plan kurmadığını'' ileri sürdü.

İfadesinde, ''olayın bu şekilde bir sonuç doğuracağını tahmin etmediğini, herhangi bir şey elde etmeyi amaçlamadığını da belirttiği'' öğrenilen İsmail Ç'nin, ''Yapmış olduğum bu eylemden dolayı çok pişmanım ve Türk halkından özür diliyorum'' dediği bildirildi.
Bu arada, olayla ilgili başlatılan idari ve adli soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen iki müfettişin Samsun'a gelerek çalışmalarına başladığı kaydedildi.

İsmail Ç. ve Uğur K'nın emniyetteki işlemlerinin ardından Adli Tıp'a götürülerek kontrolden geçirildi. Burada yaklaşık 10 dakika kalan şüpheliler, yine geniş güvenlik önlemleri altında Adliye'ye sevk edildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=130734
YILDIRAN
YILDIRAN
Aktif Üye
Aktif Üye

- Similar topics