Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Üzüm üretiliyor ama satılamıyor

2 posters

:: Güncel :: Ekonomi

Üzüm üretiliyor ama satılamıyor Empty Üzüm üretiliyor ama satılamıyor

Mesaj tarafından YILDIRAN Cuma Mart 12, 2010 12:28 pm

Dünya kuru üzüm tüketiminin yüzde 10'luk bölümünü karşılayan Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, üretim sezonu dışında üzüm bulunamadığı, işletmelerin üzüm satış reyonu olmadığı bildirildi.

Saruhanlı- Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, ilçede 80 bin dekar alanda her yıl 60 bin ton civarında Sultaniye çekirdeksiz kuru üzüm üretildiğini, ancak üretim sezonu dışında dışarıdan üzüm almak için ilçeye gelen bir vatandaşın bir avuç üzüm bulmadığını belirtti. Okur, dünyada tüketilen 600 bin tonluk kuru üzümün yüzde 10'unun Saruhanlı'da üretildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

''İlçemiz üzüm üretiminde hem Türkiye'de hem dünyada söz sahibi. Dünyada yılda 600 bin ton kuru üzüm üretiliyor ve tüketiliyor. Bunun 10'luk bölümü de ilçemizden karşılanıyor. Ancak ilçede üzümün tanıtımı ve pazarlanmasına yönelik ilçedeki işletmelerde, tanıtım ve satış reyonu bulunmuyor. Sezon dışında ilçeden kuru üzüm almak isteyen buna muvaffak olamıyor. Üretilen ürünün tamamı ihracata gidiyor. Üreticiler kendilerine bir avuç yemek için bile üzüm ayırmıyor. Sezon dışında, üzüm diyarında üzüm bulunamıyor.''

''Üzümü tanıtamıyoruz''

Saruhanlı Ziraat Odası olarak üzümün tanıtımı için onlarca proje geliştirdiklerini ve hayata geçirdiklerini, ancak çabalarının yetersiz geldiğini, bu konuda devlet, millet ve özel sektörün güç birliği yapması gerektiğini ifade eden Okur, ''Türkiye'de bile üzümü tanımayan, hayatında hiç üzüm yememiş insanlar var'' dedi.

Bunun bir örneğini kendisinin yaşadığını dile getiren Okur, şunları ifade etti:
''Bir toplantı için Ankara'ya gitmiştim. Giderken yanımda kuru üzüm götürdüm. Toplantıya katılan Ziraat Odası Başkanlarına kuru üzüm dağıttım. Karadeniz bölgesinden gelen bazı vatandaşların, üzümün ne olduğunu bilmediklerini gördüm. Üzümü tanıtamadığımızı o zaman bir kez daha anladım. Üzüm üretiminde dünyanın başkenti konumundayız, ancak bunu değerlendiremiyoruz.''

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=121568
YILDIRAN
YILDIRAN
Aktif Üye
Aktif Üye

Üzüm üretiliyor ama satılamıyor Empty Geri: Üzüm üretiliyor ama satılamıyor

Mesaj tarafından YILDIRAN Cuma Mart 12, 2010 12:29 pm

Bir türlü anlamadim ve anlamiyorumda, Türkiye´yi yöneten kisilerin hepsi okumus etmis kisiler ama nedense elimizdeki olan firsatlari bir türlü degerlendiremiyoruz! Ayni findik olayi gibi buda, "Türkiye, toplam Dünya üretiminin % 75'ini, ihracatının ise % 70-75'ini gerçekleştirmekte" olmasina ragmen Karadenizli insanlarimizin hali ap acik ortadadir.
YILDIRAN
YILDIRAN
Aktif Üye
Aktif Üye

Üzüm üretiliyor ama satılamıyor Empty Geri: Üzüm üretiliyor ama satılamıyor

Mesaj tarafından deniz68ruhu Perş. Eyl. 02, 2010 1:06 pm

Yahu ithalatı ihracattan fazla yapmamız bile rezalet ya! Ayrıca hiçbir zaman Batılı ülkelerden ithalat yapmıyacaksın, borç almayacaksın, İnönü ve Atatürk böyle yaptı. Ya Rusya, ya Doğu bloğu.
deniz68ruhu
İlgili Üye
İlgili Üye

http://www.kemalistpolitika.biz

:: Güncel :: Ekonomi