Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkmenbaşı'nın Oğuzhan Yemini

Türkmenbaşı'nın Oğuzhan Yemini Empty Türkmenbaşı'nın Oğuzhan Yemini

Mesaj tarafından YILDIRAN Salı Ekim 26, 2010 11:56 pm

Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı vefat etti. Allah rahmet eylesin; Türkmen halkının başı sağolsun.
Türkmenistan’a ilk defa 1992 yılında gitmiştim. Başkent Aşkabat, üzerine kül dökülmüş bir şehir gibiydi! Birkaç yıl sonra yeniden gittiğimde ise şehrin çehresinin sihirli bir el değmişçesine değiştiğini gördüm. Son gidişimde ise Aşkabat’ın dünyanın en güzel şehirlerinden biri haline geldiğine tanık oldum.

Bu gelişme, ülkenin doğalgaz servetinin akıllı kullanılması ile sağlanabildi. Türkmenbaşı, doğalgaz gelirlerini, atalarına yakışır şekilde Türkmen mimarisi ile Aşkabat’ı güzelleştirmek ve ülkesini kalkındırmak için harcadı. Anıtların ve turkuaz kubbeleriyle Türk çadırını hatırlatan modern binaların süslediği Aşkabat bir masal şehri oldu. Þehirde bütün binaların cephesi beyaz mermerle kaplandı.
Türkmenbaşı, elektriği, doğalgazı, suyu, şehir içi telefonu halka bedava sundu. Konut bedava denecek kadar ucuz. Süper benzinin 50 litresi 1 dolar. Türkmenbaşı, Allah’ın lütfu olan doğal zenginlikleri halkının kullanımına tahsis etti.
Türkmenbaşı, “Biz Sovyet zamanında Türkmenistan olarak yılda 20 milyar dolarlık doğalgaz ve petrol veriyor, karşılığında hiçbir şey alamıyorduk. 90 milyar metreküp doğalgazın karşılığı geri gelmiyordu. Yine kültürümüzü, tarihimizi, kimliğimizi çocuklarımıza öğretmemize izin vermiyorlardı. 1922’de buraya Türkiye’den öğretmen kardeşlerimiz gelmişti. ‘Milliyetçidir’diye onları da geri gönderdiler. Þimdi Türkler geliyor. Ahmet Çalık başta olmak üzere Türk işadamları burada başarılı işler yapıyor” diyordu.

Türkmenbaşı, soyadını “Atatürk modeli” nden esinlenerek almıştı. Asıl soyadı Niyazov idi. Fakat o, dünyadaki bütün Türkmenlerin bir araya gelmesini istiyor, buna yönelik çalışmalar yapıyordu. Tabii Türkiye halkının da çok büyük ölçüde aynı soydan geldiğini biliyordu.
Türkmenbaşı, Türkmenistan’da bir ulus ve vatandaşlık bilinci oluşturmak için Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken uyguladığı politikaları takip ediyor, yeni yaptırdığı parkları, meydanları, başta Oğuzhan, Korkut Ata ve Alparslan olmak üzere Türk büyüklerinin heykelleri ile donatıyor, üniversitelerin açılışında gençlere “Oğuzhan yemini” ettiriyordu! Yemin “Türkmenistan’a Oğuzhan ruhu ile hizmet edeceğime” diye başlıyordu.
Türkmenbaşı’nın 3 yıllık çalışmayla kaleme aldığı “Ruhname” isimli eseri, 2001’de yayımlandı. Kitap hakkında Türkiye’de bir sürü tezvirat yapıldı ama bu bir Türkmen tarihiydi ve halka milli ve dini bilinç vermek için yazılmıştı.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından kısa bir zaman sonra Rusya Federasyonu, Slav Birliği kurmak istedi. Bunun üzerine Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in önerisiyle Aşkabat’ta Türk Cumhuriyetleri liderler zirvesi düzenlendi. Zirvede Türkmenbaşı, “Biz de Türk Birliği’ni kuralım” önerisinde bulundu. Ancak diğer liderler buna yanaşmayınca Türkmenbaşı, bir süre Türkiye’yi izledi.
“Türk Dili Konuşan Ülkeler 7. Devlet Başkanları Zirvesi” nde Türkmenbaşı, “Türk devletlerinin birliğini sağlamamız gerekiyor” dedi. Fakat bu yönde Türkiye’den de bir girişim göremeyince Birleşmiş Milletler’e başvurarak “tarafsız devlet” statüsünü aldı.
Türkmenbaşı’nın, “Türkmen doğalgazının Türkiye’ye doğrudan gelmemesi benim seçimim değil! Sizin bazı siyasilerinizin Avrupa’ya veya başka yere bakması yüzünden böyle oldu. Bunu hiç anlamış değilim” eleştirileri de Türk devlet ve toplulukları arasındaki ilişkilerin neden ilerlemediği konusunda yeteri kadar fikir vermektedir.
Türkmenbaşı’nın TBMM eski başkanı Ömer İzgi ile görüştüğü anda ben de oradaydım. Sesi hala kulaklarımda çınlıyor:
“Türkiye dünyanın merkezidir. Dünyanın yarısını 700 yıl idare eden Osmanlı hepimizin kültürüdür. Osmanlı dünya medeni değerlerine katkı yaptı. Belki Avrupa’da, şurada burada düşmanlıklar hâlâ vardır. Ama Türkler, Türkmenler kimseye zulmetmemiştir. Biz tarihi geçmişimizden utanmıyoruz, onunla övünüyoruz.”

Arslan BULUT

YILDIRAN
YILDIRAN
Aktif Üye
Aktif Üye