Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kırgızistan maddi yardım konusunda Rusya'dan umutlu

3 posters

:: Güncel :: Ekonomi

Kırgızistan maddi yardım konusunda Rusya'dan umutlu Empty Kırgızistan maddi yardım konusunda Rusya'dan umutlu

Mesaj tarafından YILDIRAN Ptsi Nis. 12, 2010 11:14 am

Son 5 yılda 2 halk isyanı yaşanan Kırgızistan'da, son olarak meydana gelen olaylardan dolayı belirgin bir ekonomik durgunluk yaşanırken, bu devrimin ardından oluşan geçici Kırgız yönetimi ve Kırgız halkı, maddi ve mali yardım yapması beklenen Rusya'ya umut bağlıyor.

Geçici Kırgız hükümetinin mali işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Almazbek Atambayev'in, 6-7 Nisan tarihlerinde ülkede meydana gelen ve iktidarı ele geçirmekle sonuçlanan bu olayların ardından ilk yurtdışı ziyaretini Rusya'ya yapması da bunu açık bir şekilde gösteriyor. Bölgedeki en önemli askeri üssünü Kırgızistan'da bulunduran Rusya'nın da Kırgızistan'a karşılıksız yardım yapma sözü vermesi dikkati çekiyor.

Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri arasında yoksul durumda olan Kırgızistan ekonomisinin yüzde 40;ını tarım ve hayvancılık sektörü oluştururken, maden ve kömür üretimi de ülke ekonomisinin önemli kaynakları arasında yer alıyor.

Beş milyondan fazla nüfusu ile Orta Asya bölgesinde büyük bir ekonomiye sahip olmayan Kırgızistan;da Rusya başta olmak üzere yurtdışında çalışan 500 bin;den fazla Kırgız işçilerin ülkelerine gönderdiği paralar da ülke ekonomisinin ayakta kalmasında etkili oluyor.

Ülkenin esas döviz kaynağını maden ürünleri, kömür, pamuk lifi, tütün ve elektrik enerjisi satarak sağlayan Kırgızistan'da doğalgaz ve petrol konusunda halen yurtdışına, özellikle Rusya, Kazakistan ve Özbekistan;a bağımlı bulunuyor.

Kırgızistan her sene Özbekistan;dan ortalama 600 bin metreküp doğalgaz satın alırken, ülkede tüketilen petrol ürünlerinin büyük bir kısmı da Rusya ve Kazakistan;dan ithal ediliyor.
Tarım ülkesi olan Kırgızistan;da ilkbaharın gelmesiyle tahıl, pamuk ve diğer tarım ürünleri ekiminde kullanılacak tarım araçları için, ülkede yaşanan son olaylardan dolayı yakıt kıtlığının meydana gelmesinin ülke ekonomisini zora sokabileceği tahmin ediliyor.

Coğrafi olarak kuzey ve güneye bölünen Kırgızistan;ın başkenti Bişkek;in de bulunduğu kuzey bölgesinde metalürji ve kömür üretiminin gelişmesi, Oş ve Calalabad gibi vilayetlerinin yer aldığı ve Özbeklerin yoğun olarak yaşadığı güneyde ise ağırlıklı olarak tarım, ipekçilik ve hayvancılığın gelişmesi, ülkede milli gelir paylaşımında da farklılıklar ortaya koyuyor.

Ülke ekonomisinde 2009 yılında yüzde 2,3 oranda küçülen, sanayi üretimi ise 6,4 oranda gerileyen Kırgızistan'da, ekonomik gelişme, yapılacak ekonomik reformlar ve yurtdışından gelecek yardıma bağlı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=130396
YILDIRAN
YILDIRAN
Aktif Üye
Aktif Üye

Kırgızistan maddi yardım konusunda Rusya'dan umutlu Empty Geri: Kırgızistan maddi yardım konusunda Rusya'dan umutlu

Mesaj tarafından Kuva-yi Milliye Ptsi Nis. 12, 2010 3:45 pm

Ne bu arkadaş, tüm soydaşlarımız yeniden Rusya'nın dizinin dibine gidiyorlar.Uyan hükümet uyan, uyan Rte, bırak Hamas'ı, Arap'ı.
Kuva-yi Milliye
Kuva-yi Milliye
Kemalist Yönetici
Kemalist Yönetici

Kırgızistan maddi yardım konusunda Rusya'dan umutlu Empty Geri: Kırgızistan maddi yardım konusunda Rusya'dan umutlu

Mesaj tarafından YILDIRAN Ptsi Nis. 12, 2010 6:56 pm

Bence bu gün nasil Afrika`da , hümanzm, demokrasi, yardim adi altinda yeni bir batililarin sömürgesi varsa Ruslarin Orta Asyada`da is birligi adi altinda bir sömürgelik bulunmaktadir. En iyi örnek Fransa, Fransa`nin Afrikada Fransadan cok askeri bulunmaktadir. Aslinda ne geregi var dimi?

Bilirsiniz sizdeki Türk soyu icin önemli olan Kirgiz Issik gölünde Sowyetler Birliginde nükleer denemelerinde bulunmustu.

Ve 2008`in Mart ayinda Kirgiz yönetimi tarafindan aciklamada 866 hektar Karabulan yarimadasi yaklasik yillik 4,5 Milyon US dolara karsit, süresiz bir zaman icin Rus Deniz Kuvvetleri`ne verilmistir, testlerini devam sürdürmeleri icin!!

(Türkiyede bu habere rastlamadim Alman medyasindan aldigim bilgidir!)
YILDIRAN
YILDIRAN
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj tarafından deniz68ruhu Perş. Eyl. 02, 2010 1:05 pm

Türk soyu pek umrumda değil aslında ama gerçekten Kırgızistan'ın neden Rusya'ya yanaştığını anlamadıysanız ben açıklayayım: Eğer turuncu devrim değil de Türkiye'deki veya Küba'daki gibi tam bağımsızlık amaçlı devrim yapsaydı şimdi isteklerimiz olacaktı.
deniz68ruhu
İlgili Üye
İlgili Üye

http://www.kemalistpolitika.biz

:: Güncel :: Ekonomi